Šira javnost često ne pravi razliku između anti-ejdžinga i estetske hirurgije. S obzirom na to da ste ekspert u ovim oblastima, možete li nam objasniti šta podrazumijeva jedna, a šta druga grana medicine? Anti-aging ili estetska medicina novija je grana medicine (stara tek nekoliko decenija), koja se služi neinvazivnim tehnikama u cilju poboljšanja izgleda lica i tijela. Estetska hirurgija je – hirurgija. Ona koristi hirurške tehnike (skalpel, šivenje), koje se primjenjuju po strogim pravilima sterilnosti sa skoro pa istim ciljem – liječenje urođenih deformacija ili onih stečenih staranjem.
Anti-aging nije priznat kao grana medicine. Njome se, po našem zakonodavstvu, mogu baviti svi doktori medicine i stomatologije koji su prošli edukacije. Estetska hirurgija je normirana i jasno definisana specijalizacija. Puni naziv je Plastična, rekonstruktivna i estetska hirurgija i obrazovanje traje pet godina. Na zapadu čak i šest, s tim što se u okviru nje izučava i anti-aging. Dakle, estetskom hirurgijom se bave ljekari koji su završili specijalizaciju, a u Crnoj Gori nas ima manje od deset.
KOD ANTI-AGINGA KRAĆE JE VRIJEME OPORAVKA, TRETMANI SE LAKŠE PODNOSE, JEFTINIJI SU, RADE SE U AMBULANTNIM USLOVIMA, DOK JE ZA ESTETSKU HIRURGIJU POTREBNA HIRURŠKA SALA
Duško Marković
Između ove dvije oblasti, za koju se češće odlučuju pacijenti i zašto?
Anti-aging barata tehnikama koje su odlične za rješavanje znakova starenja do određenog stepena. Neinvazivna je. Potrebna je površna, odnosno topikalna anestezija ili čak nikakva anestezija. Pristupačna je. Najčešće ne zahtijeva dugačak oporavak – takozvani down time. Vrlo brzo, za svega nekoliko dana, vraćate se poslu i redovnim obavezama. Ali, ona ima svoje limite. Hirurgija je kraljica medicine, a estetska hirurgija princeza. Ona koristi invazivne metode, najčešće u potpuno bezbolnom stanju opšte anestezije, ili barem analgosedacije, kojima je moguće vratiti tkiva na svoje mjesto, preoblikovati anatomske regije, učvrstiti, repozicionirati, ukloniti višak, dopuniti manjak itd. Dakle, i jedna i druga imaju svoje mjesto. Estetska hirurgija nastupa tamo gdje anti-aging dosegne limit. Nekad je možda bolje odmah preći na hirurške metode jer anti-aging ne bi dao najbolje rezultate. Ja se bavim i jednim i drugim metodama. Trudim se da želje pacijenta budu na prvom mjestu, ali nikada po cijenu sigurnosti samog pacijenta, kršeći sigurnosne profile proizvoda koji se koriste.
Da rezimiramo: kod anti-aginga kraće je vrijeme oporavka, tretmani se lakše podnose, jeftiniji su, rade se u ambulantnim uslovima, dok je za estetsku hirurgiju potrebna hirurška sala.
Za koje intervencije postoji najveće interesovanje?
Neurobotulinum toksin, Botox, Dysport, hijaluronski fileri, dermalne niti, mezoterapijski i biorevitalizacijski tretmani, lipoliza – ovo su najtraženiji anti-aging tretmani. Među hirurškim to su: faceliftinzi, uvećanje grudi, smanjenje stomaka, abdominoplastike (tummy tuck), liposukcije, podizanje grudi, operacije nosa tj. rinoplastike